تاريخ : چهارشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۱ | 14:55 | نویسنده : علی سلطانی
 

اين كه بهترين‌هاي دنيا با چه تاكتيك‌هايي براي مبارزه با هم، خود را آماده مي‌كنند يا فدراسيون‌ها براي آمادگي ورزشكارانشان چه برنامه‌ريزي‌هايي داشته‌اند از جمله نكاتي بود كه بوكس ايران بيش از هر زمان ديگري خود را با آنها مقايسه كرد.

اكنون با بررسي آنچه بوكس ايران در سال‌هاي گذشته كاشته بود و در لندن درو كرد اين ورزش در شرايط تازه‌اي قرار گرفته است؛ در مرحله گذار.

مرحله‌اي كه خون تازه‌اي را به بوكس ايران تزريق خواهد كرد. يك مرحله حساس براي چهار سال آينده و به طور مسلم تصميم‌گيري در چنين شرايطي تعيين‌كننده خواهد بود.

يك تصميم خوب و متعاقب آن برنامه‌ريزي بهتر مي‌تواند بوكس را در المپيك 2016 به مدال نزديك‌تر كند، اما در صورتي كه برنامه تازه بوكس بهتر از قبل نباشد شرايط تغييري نخواهد كرد.

اتفاقاتي كه بعد از المپيك در بوكس رخ داده، نشان از اين دارد كه راه تازه‌اي در پيش است. نهرودي سرمربي با سابقه تيم ملي جاي خود را به يك مربي جوانتر يا شايد هم خارجي خواهد داد.

سرمربيگري تيم جوانان ايران به اكبر احدي سپرده شده و در ديگر بخش‌هاي فدراسيون هم قرار است جوانگرايي رخ دهد. درست در تركيب تيم ملي.

اين را منوچهر مقصودي نايب رييس فدراسيون بوكس كاملا تائيد مي‌كند. او در پاسخ به پرسش ما مي‌گويد: اتفاقاتي كه در بوكس قرار است رخ بدهد به قبل از المپيك بازمي‌گردد. اين تصميم تازه نيست. از قبل برنامه‌ريزي شده بود كه در همه بخش‌ها جوانگرايي رخ بدهد. ما قرار است در تيم ملي جوانگرايي كنيم كه خود آقاي نهرودي اولين نفري بود كه جايش را به يك نيروي جوان‌تر مي‌دهد. در تركيب تيم ملي هم اين اتفاق را شاهد خواهيم بود. مسابقات قهرماني كشور كه قرار است 20 مهر در اهواز برگزار شود براي ما از هر نظر تعيين‌كننده خواهد بود. اين رقابت‌ها هم جنبه قهرماني كشور دارد و هم انتخابي تيم ملي بوكس. به همه ورزشكارها هم اعلام كرده‌ايم كه بايد شركت كنند. با كسي هم شوخي نداريم. نيايند، جوان‌ها جاي آنها را مي‌گيرند.

المپيكي‌ها استثنا نيستند

اما آيا ورزشكاران المپيكي ايران هم در اين رقابت‌ها شركت خواهند كرد؟ اين پرسشي است كه مقصودي در پاسخ به آن مي‌گويد: همه المپيكي‌ها بايد در اين مسابقه شركت كنند. مگر روزبهاني چه‌كاره است كه در اين مسابقه شركت نكند؟ حتي يك برنز آسيا را هم ندارد. چرا او نبايد مسابقه بدهد؟ به مظاهري هم گفته‌ايم كه بايد در اين دوره از مسابقه‌هاي قهرماني كشور شركت كند در غير اين صورت در تيم ملي جايي نخواهد داشت. جوان و باتجربه نداريم، همه بايد بيايند و در مسابقات شركت كنند.

بايد آن جوان‌هاي شايسته‌اي كه شانسي براي نشان دادن خود در ميادين بزرگ نداشتند بيايند و مقابل اين ملي‌پوشان خودشان را ثابت كنند.

آقاي نهرودي و چند بوكسور قديمي ما نظير باتماني و اسفندياري هم به عنوان كميته فني، مسابقه‌ها را زير نظر خواهند گرفت. به نظرم اين بهترين فرصت است تا بتوانيم بوكس خودمان را زير نظر بگيريم و ببينيم چه پتانسيلي داريم تا براي المپيك بعدي از حالا برنامه‌ريزي كنيم.

نكته: اتفاقاتي كه بعد از المپيك در بوكس رخ داده، نشان از اين دارد كه راه تازه‌اي در پيش است. نهرودي سرمربي با سابقه تيم ملي جاي خود را به يك مربي جوانتر يا شايد هم خارجي خواهد داد

ممكن است جوان‌هاي شايسته‌اي حضور داشته باشند كه بتوان روي آنها سرمايه‌گذاري كرد، به همين دليل اگر چنين بازيكناني شكست هم بخورند به اردو دعوت مي‌شوند تا تحت نظر مربيان تيم ملي به تمرين بپردازند.

ما بايد همه سرمايه‌هاي بوكس را دعوت كنيم تا هر چه را داريم مورد بهره‌داري قرار دهيم. بوكسورهاي خوبي داريم كه در يك سال گذشته به خاطر شرايط خاصي كه براي المپيك وجود داشت نتوانستند شانسي براي نشان دادن شايستگي‌هايشان داشته باشند و حالا اين فرصت به وجود آمده تا همه كساني كه ادعاي حضور در تيم ملي را دارند شانس خود را امتحان كنند و در يك ميدان برابر با ديگر ورزشكاران مدعي تيم ملي به رقابت بپردازند تا هيچ بازيكن شايسته‌اي پشت خط نماند.

سرمربي بعدي تيم ملي

اين روزها يك سوال بي‌پاسخ در خصوص آينده تيم ملي بوكس مطرح است. سرمربي بعدي تيم ملي كيست؟ اين پرسشي است كه گمانه‌زني‌هاي زيادي را به وجود آورده است، با اين حال فدراسيوني‌ها همچنان مي‌خواهند براي رسيدن به جواب آن صبر كنند. دست‌كم تا مسابقه‌هاي قهرماني كشور كه نخستين مرحله انتخابي تيم ملي هم خواهد بود جوابي براي اين پرسش وجود ندارد.

نايب‌رئيس فدراسيون بوكس و مدير تيم‌هاي ملي در اين باره عنوان مي‌كند: همه چيز در مسابقه‌هاي قهرماني كشور مشخص مي‌شود. تا آن موقع هم بررسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم. ما تيم جوانان را به اكبر احدي داديم كه در قطر خوب كار كرده بود و دنبال مربي بزرگسالان هستيم. شايد هم مربي را خارجي انتخاب كنيم كه اگر اين طور باشد حتما از اكراين مربي خواهيم آورد؛ چرا كه اين كشور قهرمان المپيك و جهان است و سعي مي‌كنيم يك مربي بياوريم تا بوكس ما را متحول كند. ما قبلا هم ولاديمير را آورده بوديم كه سرمربي تيم ملي اكراين در المپيك آتلانتا بود ولي خيلي‌ها نگذاشتند او خوب كار كند. متاسفانه تا مي‌گوييم يك مربي خارجي مي‌آوريم همه شروع مي‌كنند به ايراد گرفتن. همين باعث مي‌شود نتوانيم از پتانسيلي كه داريم بخوبي استفاده كنيم.