تاريخ : پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 12:1 | نویسنده : X
 

قابل توجه مربیان محترم


مواد نیروزا یا به اصطلاح رایج‌تر «دوپینگ» گذشته از آن که نوعی تقلب و بازی ناجوانمردانه به شمار می‌آید، عوارض جانبی زیادی را برای ورزشکاران به وجود می‌آورد و زندگی آنها را دستخوش بحران می کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در تعریف «دوپینگ» آورده که عبارت است از مصرف مواد شیمیایی و یا فیزیولوژی که از سوی کمیته‌ پزشکی ورزشی المپیک به علت تحریک دستگاه‌ عصبی و واکنش سریع در برابر رویدادها ممنوع شده باشد. همچنین در تعریف این کمیته‌ آمده است که علت ممنوعیت استفاده از این مواد نیروزا آسیب ها و آثار جانبی زیاد آن‌ها برای ورزشکاران است تا جای که گاهی اوقات به مرگ ورزشکار منتهی می‌شود. گذشته از این به سبب این که این مواد سبب عملکرد بهتر، کاهش درد و یا افزایش توانایی بدنی و روانی ورزشکار می‌شود استفاده از آن‌ها نوعی تقلب و رقابت ناجوانمردانه به شمار می‌آید.
آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ WADA که نهادی مستقل و جهانی است و مسئول اجرا و هماهنگی و اداره روند منع دوپینگ در تمام رشته های ورزشی است، این مواد نیروزا را به سه دسته تقسیم کرده است:
* داروها و وسایلی که در هر وقت و زمانی ممنوعه هستند، چرا که منجر به پمپاژ انواع هورمون‌ها در جسم می‌شوند و به ساخت عضلات کمک می‌کنند.
* داروها و مواد نیروزای که در چارچوب مسابقات ممنوع هستند، چرا که میزان اکسیژن در خون را افزایش می‌دهند و منجر به فعال ساختن ژن‌ها و درمان شیمیایی و فیزیکی در جسم می‌شود.
* داروها و موادنیروزای که در انواع خاصی از ورزش‌ها مصرف می‌شوند و این‌ها هم به علت انتقال اکسیژن و فعال ساختن ژن‌ها ممنوع هستند.
عوارض ناشی از مصرف این داروها فرا زمانی است که در زیر می‌توان به بعضی از آن‌ها اشاره کرد:
* اتصال سریع استخوان‌های در حال رشد
* تغییرات منفی در کبد
* نازایی دائم
* رویش مو در بعضی قسمت‌های معین بدن خانم‌ها
* بروز رشد غیر عادی
* اضطراب هورمون‌ها
* کاهش توانایی قلب
* افزایش قند در خون
* اختلال چرخه قاعدگی
* اختلال غدد درون ریز و متابولیسم
* عدم تعادل در نمک خون
البته یک ورزشکار با مجوز WADA می‌تواند طبق ضوابط و شرایط خاصی از این داروها استفاده کند، ولی به شرط این که تا ۲۱ روز قبل از آغاز هر رقابتی از آن‌ها استفاده نکند.
در قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ آمده است که مسئول دوپینگ می‌تواند از یک بازیکن چه به صورت تصادفی و چه به صورت انتخابی در وقت مسابقه و یا خارج از آن درخواست تست دهد به طوری که احتیاج به آگاه ساختن ورزشکار از قبل نیست، حتی اگر یک هفته‌ قبل از آن آزمایش داده باشد، اما باید ورزشکار یک فرم مخصوص را پر کند و یک نفر از کادر فنی تیم و یا نزدیکان او همراه او باشند، گذشته از آن باید رضایت ورزشکار نسبت به تست دهی و اطمینان او از سلامت ابزار ها و وسایل آزمایش دهی حاصل شود چرا که در صورت عدم رضایت او و پر نکردن فرم های مخصوص هیچ آزمایش صورت نخواهد گرفت.